PROJEKT “NATURALNIE SZTUKA!”

Projekt pod nazwą „Naturalnie sztuka!” jest realizowany przez Fundację Teatr NEMNO, którą tworzą Henryk Hryniewicki i Dagmara Jemioła – Hryniewicka oraz został dofinansowany z budżetu Gminy Miasta Rzeszów w ramach całorocznej działalności.

Główną ideą zadania „Naturalnie sztuka!” jest ożywianie przestrzeni miejskiej oferując aktywne, twórcze i miłe spędzenie czasu z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym. Jego celem jest również uwrażliwienie mieszkańców Rzeszowa na tematy związane z naturą, prawami zwierząt i człowieka.  Twórcy projektu będą dążyć do stworzenia oferty dla mieszkańców Rzeszowa znajdujących się również poza centrum miasta tak, aby niejako wspomóc ośrodki kultury w organizacji wydarzeń artystycznych. Równocześnie zamierzeniem Fundacji Teatr NEMNO jest ożywianie i wzbogacanie życia kulturalnego na terenie całego miasta. Projekt jest skierowany dla odbiorców w każdym wieku.

Projekt „Naturalnie Sztuka!” rozpocznie prezentacja siedmiu spektakli z repertuaru Teatru NEMNO oraz czterech warsztatów o różnej tematyce na Osiedlach poza centrum miasta Rzeszowa w miesiącach od kwietnia do listopada 2023 roku.

W ramach objazdu zostaną zaprezentowane następujące spektakle:

  • „Misiowe przygody” spektakl w konwencji teatru pacynkowego, dedykowany dla dzieci od 2 lat. Głównym tematem spektaklu jest przyjaźń i szacunek do zwierząt.
  • „Czerwony kapturek” spektakl w konwencji teatru lalek nastolnych dedykowany dla dzieci od lat 3. Jest to autorska adaptacja baśni braci Grimm.
  • „Trzy świnki” spektakl w konwencji teatru marionetki sycylijskiej, dedykowany dla dzieci od lat 3. Spektakl stanowi autorską adaptację baśni braci Grimm.
  • „Smok wawelski” spektakl w konwencji teatru lalek nastolnych dedykowany dla dzieci od lat 4. Jest to autorska adaptacja polskiej legendy o smoku wawelskim.
  • „Cyrk Hrynek” spektakl w konwencji teatru marionetek niciowych. Jest to autorski spektakl odgrywany za pomocą pantomimy składający się z etiud marionetek trickowych dedykowany dla dzieci, młodzieży, dorosłych, głuchoniemych i niedosłyszących.
  • „Królowa śniegu” spektakl w konwencji teatru cieni dedykowany dla dzieci od lat 4. Jest to autorska adaptacja baśni Andersena.
  • „Gburek” spektakl familijny w konwencji teatru pacynkowego. Autorska historia inspirowana tradycyjną opowieścią Puncha i Judy.

Po każdym spektaklu zostanie przeprowadzone spotkanie z aktorem, podczas którego opowie o procesie powstawania całego spektaklu, specyfiki teatru, konstrukcji i animacji lalkami teatralnymi, jak również publiczność będzie mogła sama spróbować zaanimować lalką teatralną jak i zadać pytania.

W ramach objazdu zostaną przeprowadzone następujące warsztaty:

  • z zakresu teatru cieni dla grupy dzieci od lat 8 i młodzieży, w tym z niepełnosprawnościami,
  • z zakresu kukły dla dzieci od lat 8,
  • z zakresu teatru przedmiotu dla grupy młodzieży od lat 14.

Warsztaty zostaną poprowadzone przez Dagmarę Jemiołę-Hryniewicką – malarkę i scenografkę i Henryka Hryniewickiego – aktora i reżysera. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z daną techniką, nauczą się podstaw animacji oraz wykonają własną lalkę.

– warsztaty z zakresu ruchu i oddechu „Płuca miasta” poprowadzone przez Magdalenę Widłak dla grupy młodzieży od lat 14 i dla grupy dorosłych. Warsztat będzie bazował na narzędziach improwizacji ruchowej, dzięki czemu wszyscy uczestnicy niezależnie od wcześniejszych doświadczeń ani poziomu sprawności czy świadomości ciała, będą mieli otwartą, swobodną przestrzeń do wyrażania przewodnich tematów przez ruch i ciało. Spotkania odbędą się w plenerze i będą dotyczyły oddechu oraz żywiołu powietrza.

W każdej grupie warsztatowej będzie mogło wziąć udział 20 uczestników. Głównymi tematami podejmowanymi na warsztatach będzie natura, jej istota i znaczenie dla człowieka oraz w jaki sposób można ją wyrazić za pomocą teatru i sztuki.

Objazd rozpocznie się od spektaklu „Smok Wawelski”, który zostanie zaprezentowany  28 kwietnia o  godz. 10:00 dla dzieci od lat 4  w filii Budziwój Rzeszowskiego Domu Kultury.

Kolejno zaprezentowane zostaną następujące wydarzenia:

  • 09.05 godz. 10:00 spektakl „Czerwony Kapturek” dla dzieci od lat 3 w filii Matysówka Rzeszowskiego Domu Kultury
  • 20.05 godz. 11:00 – 14:00 warsztaty teatralne z budowy i animacji kukłą dla 20 osobowej grupy dzieci od lat 8 w Domu Kultury WŁĄCZNIK
  • 06.06 godz.10:00 spektakl „Trzy świnki” dla dzieci od lat w filii Pobitno Rzeszowskiego Domu Kultury
  • 05.07  warsztaty z zakresu ruchu i oddechu „Płuca miasta”  przeprowadzone przez Magdalenę Widłak.  Godz. 16:00 – 17:30 dla 20 osobowej zorganizowanej grupy młodzieży od lat 14, 18:00 – 19:30 dla 20 osobowej zorganizowanej grupy dorosłych Miejsce: Park Sybiraków
  • 21.07 godz. 11:00 „Cyrk Hrynek” w Osiedlowym Klubie Kultury Akwarium.
  • 27.08 godz. 17:00  familijny spektakl „Gburek” w Domu Kultury WŁĄCZNIK.
  • 12.09 godz. 16:00 – 18:00 warsztaty  z teatru cieni w Osiedlowym Klubie Kultury AKWARIUM W warsztatach wezmą również udział dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.
  • 26.09 godz. 10:00 spektakl „Misiowe przygody” dla dzieci od lat 2 w  filii Zwięczyca Rzeszowskiego Domu Kultury.
  • 21.11 godz. 10:00 spektakl „Królowa śniegu” dla dzieci od lat 4 w  fili Przybyszówka Rzeszowskiego Domu Kultury.
  • 18.11 godz. 11:00-14:00 warsztaty z teatru przedmiotu dla 20 osobowej grupy młodzieży od lat 14 w Domu Kultury WŁĄCZNIK

Udział we wszystkich wydarzeniach przewidzianych w projekcie będzie bezpłatny.

Informacje o projekcie można również znaleźć na stronach Teatru NEMNO: www.facebook.com/teatrnemno i www.teatrnemno.pl